9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty

Ile czeka się na prawo jazdy?

Ile czeka się na prawo jazdy?

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Od tej chwili nie jest się już uzależnionym od innych kierowców, rozkładów autobusów czy też pociągów, lecz można samodzielnie poprowadzić samochód i udać się w dowolne miejsce. Jest to komfort i swoboda, na które czekają wszyscy miłośnicy samochodów. Nic więc dziwnego, że po zdaniu egzaminu niecierpliwią się i czekają, kiedy zostanie wydany im ich dokument. Ile czeka się na prawo jazdy i co ogólnie powinno się o tym wiedzieć? Jak długa jest droga od dnia, gdy postanowi się zdobyć takie uprawnienie do chwili, gdy będzie można w pełni legalnie wyjechać samodzielnie na drogę?

Kurs na prawo jazdy

Od czego zaczyna się każda droga do upragnionego dokumentu pozwalającego na jazdę samochodem w ruchu drogowym? Bez względu na to, jakie się ma doświadczenie czy też wiek, każdy zaczyna od kursu na prawo jazdy, który zakończony jest państwowym egzaminem. Jak to więc wygląda w szczegółach i ile czasu zajmuje taki kurs?

prawo jazdy

Każdy kurs na prawo jazdy podzielony jest na etap teoretyczny, a także praktyczny. W przypadku pierwszej części kursant opanowuje teorie poruszania się po drodze, wraz ze wszystkimi przepisami, także zasadami udzielania pierwszej pomocy. Druga część to poruszanie się samochodem po drodze, a także po placu manewrowym, na którym symulowane są w bezpiecznych warunkach poszczególne sytuacje z klasycznego ruchu drogowego. Ile czasu zajmuje jedna i druga część? Według przepisów prawa część teoretyczna i praktyczna muszą zająć po 30 godzin każda. Ile czasu to trwa? Oczywiście wszystko tu zależy od konkretnej osoby i tego, jak umówi sobie i zaplanuje kurs i jazdy, lecz na ogół całość można zrealizować wokoło miesiąc.

Po zakończeniu kursu należy udać się na państwowy egzamin, który obejmować będzie część teoretyczną, czyli test wyboru, a także część praktyczną, czyli jazdę samochodem i realizowanie zadań przedstawianych przez egzaminatora.

Jakie formalności należy spienić?

Jeśli uzyska się pozytywny wynik na egzaminie, kolejnym krokiem jest udanie się z otrzymanym potwierdzeniem pozytywnego zdania egzaminu do stosownego urzędu. W tym wypadku chodzi dokładnie o urząd komunikacji.

Oprócz złożenia stosownego wniosku podpartego wynikiem egzaminu konieczne jest uiszczenie opłaty za wydanie prawa jazdy. Koszt wydania dokumentu to dokładnie 100,50 zł. Płatność może być zrealizowana gotówką lub przelewem. Jest to bardzo ważne, ponieważ brak opłaty może nie tylko opóźnić wydanie prawa jazdy, lecz całkowicie zablokować procedurę. Żeby więc uniknąć wszelkich problemów, lepiej przed udaniem się do urzędu opłacić wszystko przez internet.

Kolejną niezwykle istotną sprawą jest to, aby mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Oprócz potwierdzenia wyniku egzaminu należy mieć oczywiście stosowny wniosek, a także orzeczenie lekarskie stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu mechanicznego oraz oczywiście zdjęcie twarzy, które umieszczone zostanie na dokumencie. Jeśli zdaje się na prawo jazdy kat C, konieczne będzie również orzeczenie psychologiczne.

prawo jazdy ile się czeka

Jak długo trzeba czekać na wydanie dokumentu?

Jeśli wszystkie dokumenty zostały poprawnie złożone, opłaciło sio wydanie prawa jazdy, a także dołączyło się do wniosku zdjęcie, nie pozostaje już nic innego, jak tylko oczekiwać na wydanie dokumentu. Jak długo to trwa?

Wiedzieć trzeba, że po złożeniu wniosku nie są realizowane jedynie procedury administracyjne, lecz również dochodzi do fizycznego drukowania dokumentu. Gotowe do wydania prawdo jazdy powinno być do odebrania po około 10 dniach od złożenia wniosku. Oczywiście czas ten może ulec wydłużeniu i może sięgnąć nawet do 3 tygodni.

Czy można sprawdzić status profilu kandydata na kierowcę?

Jak więc widać, czas oczekiwania może wynieść od 10 do nawet 21 dni. Zasadne jest więc pytanie, jak można dokładnie sprawdzić status swojego wniosku. Jak się okazuje, można to zrobić w bardzo prosty sposób, czyli przez internet. Logując się na PKK, czyli profil kandydata na kierowcę, można znaleźć informacje, na jakim etapie jest złożony wniosek.

Udostępnij