9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Lifestyle

Jakie są pomysły na zdjęcia komunijne?

Jakie są pomysły na zdjęcia komunijne?

Pierwsza Komunia Święta to niewątpliwie ważna ceremonia w życiu dziecka. Jest to sakrament, który dzieci pamiętają jako swój pierwszy, dlatego jest on tak istotny. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są pomysły na zdjęcia komunijne oraz jak wykonać reportaż Komunii.

Agenda:

 • jak zrobić zdjęcia komunijne
 • jakie są pomysły na zdjęcia komunijne
 • pamiątki ze zdjęciami z Pierwszej Komunii Świętej

Jak zrobić zdjęcia komunijne?

Nieważne, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, czy amatorem, który rozpoczyna swoją przygodę z fotografią, rady poniżej mogą ci pomóc podczas reportażu. Komunia to ciężkie warunki do zdjęć, szczególnie w Kościele, gdzie światło bywa ciemne i żółte. Ponadto dzieci siedzą w grupie w ławkach, nie ma możliwości ustawienia ich czy pozowania. Dlatego poznaj nasze rady, które pozwolą ci dobrze się przygotować.

 1.  Najważniejsze jest dziecko

Jeśli jesteś prywatnym usługodawcą wynajętym przez jedną rodzinę to wiesz, na jakim dziecku się skupić.. Natomiast, jeśli zostałeś zatrudniony przez Kościół lub szkołę i masz do sfotografowania 50 dzieci to może wydawać się to trudne. Pamiętaj jednak, że każdy rodzic chce otrzymać indywidualne zdjęcie swojego dziecka, które później umieści w albumie. Dlatego rób zdjęcia seriami i nie pomijaj żadnego dziecka! Szczególnie w najważniejszych momentach, takich jak np. podczas przyjmowania Komunii.

 1. Pamiętaj, że jest to sakrament, a nie sesja zdjęciowa

Podczas ceremonii nie należy skupiać się na artystycznej wizji fotograficznej. Nikt nie doceni sfotografowanego pod nietypowym kątem ołtarza. Skup się na ważnej chwili, postaraj się uchwycić emocje na twarzach dzieci.

 1. Staraj się być jak najmniej zauważalny podczas mszy komunijnej

Jeśli to twój pierwszy reportaż komunijny, dowiedz się kiedy dzieci mają próbę. Ważne jest to, żeby zobaczyć wcześniej jak to wygląda i co w jakiej kolejności się dzieje. Podczas wydarzenia będziesz spokojniejszy i będziesz miał możliwość zaplanowania kolejności zdjęć. Ponadto staraj się nie przeszkadzać. Zrezygnuj z flesza, który mógłby rozpraszać dzieci i rodziców. Nie plącz się przy księdzu, zachowaj odpowiednie odległości, tak by nie naruszyć mszy świętej.

Jakie są pomysły na zdjęcia komunijne?

Reportaż z sakramentu Pierwszej Komunii Świętej

Podczas mszy uchwyć kilka ważnych momentów. Po pierwsze jak dzieci siedzą w ławkach oraz jak klęczą przy modlitwie. Najważniejszym momentem jest przyjęcie przez dziecko Pierwszej Komunii Świętej.

pomysł na zdjęcie komunijne

Zdjęcia grupowe po ceremonii

Po mszy warto zebrać dzieci przed Kościół, aby zrobić wspólne zdjęcie grupowe. To idealny pomysł, aby zachować wyjątkową pamiątkę na lata z tego ważnego dnia.

Sesja plenerowa indywidualna i z rodziną

Nie zapomnij o sesji plenerowej! Znajdź w pobliżu Kościoła kawałek zieleni – wspaniale sprawdzi się także drzewo lub ławka. Sfotografuj dziecko odświętnie ubrane wraz z różańcem i modlitewnikiem. Zrób również zdjęcie z rodzicami oraz najbliższą rodziną.

jak zrobić zdjęcia komunijne

Reportaż z przyjęcia

Bardzo często rodzina także zatrudnia fotografa do wykonania reportażu przyjęcia komunijnego. Zazwyczaj odbywa się ono w restauracji lub w domu. Tutaj należy uchwycić szczęśliwe chwile rodzinne, składanie życzeń, a także tort komunijny.

Pamiątki ze zdjęciami z Pierwszej Komunii Świętej?

Po zrobieniu reportażu fotograf zobowiązany jest także zapewnić odbiór zdjęć w intrygującej formie. Zwykle w pakiecie proponuje się trzy rozwiązania:

 1. Albumy na 3 fotografie:
 • indywidualne zdjęcie dziecka
 • wspólne grupowe z rówieśnikami
 • zdjęcie z rodzicami
 1. Płyta CD + pendrive – elektroniczne nośniki z grawerem pozwolą rodzinie wracać do tych zdjęć i wspominać tę szczególną chwilę.
 1. Indywidualne zamówienia (fotoksiążka, dodatkowe odbitki itp)

Pamiętaj również, że nie ma się czym stresować, wystarczy wykonać swoją pracę sumiennie i ostrożnie, a na pewno wszystko wyjdzie dobrze! Mamy nadzieję, że powyższe porady i pomysły na zdjęcia komunijne pozwolą ci wykonać niesamowity reportaż z Pierwszej Komunii Świętej.

Udostępnij