9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty

O czym należy pamiętać wykonując zdjęcie do dowodu

O czym należy pamiętać wykonując zdjęcie do dowodu

Dowód osobisty stanowi jeden z najbardziej istotnych dokumentów w życiu każdego człowieka. Za jego pomocą możemy okazać swoją tożsamość, potwierdzić wiek, a także swobodnie przemieszczać się między różnymi krajami należącymi do Unii Europejskiej. Dawniej, aby podróżować potrzebny był paszport. Dziś większość zagranicznych podróży bez problemu może odbyć się za okazaniem dowodu osobistego. Jak widać, dowód osobisty jest dokumentem niezbędnym do codziennego funkcjonowania.

Zobacz także: Pierwsze wrażenie – pomysły na zdjęcia profilowe

Dowód osobisty, jako dokument tożsamości-najważniejsze informacje

Najczęściej wydawany jest on na 10 lat, jednak w przypadku osób, które w momencie składania wniosku nie miały skończonych 18 lat, dowód wydaje się tylko na 5 lat. Kiedyś dokument ten był wydawany bezterminowo, jednak od 1 marca 2015 roku, każdy dowód osobisty posiada termin ważności.
Otrzymanie dowodu osobistego jest bardzo łatwe, należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które należy spełnić. Po pierwsze, trzeba w odpowiedni sposób wypełnić wniosek o wydanie takiego dokumentu. Najłatwiej zrobić to w urzędzie miasta. W takim wniosku wpisujemy swoje dane, takie jak imię i nazwisko, PESEL, nazwisko panieńskie matki, imię matki i ojca oraz adres zamieszkania. Do wniosku o wydanie dowodu należy dodać również zdjęcie wykonane w odpowiedni sposób.

zdjęcie do dowodu

Zdjęcie do dowodu-o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, zdjęcie do dowodu powinno być aktualne tzn. zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy od dnia, w którym składamy wniosek o wydanie dowodu. Jeśli zdjęcie jest starsze, taki wniosek z automatu jest odrzucany. Rozwój technologii sprawił, że w dzisiejszych czasach możemy wykonać takie zdjęcie bez wychodzenia z domu, np. przy użyciu własnego telefonu komórkowego. Po zrobieniu zdjęcia telefonem powinniśmy wgrać je do specjalnego generatora, który przygotuje je w taki sposób, aby miało odpowiednie wymiary, wymagane we wniosku.

Na zdjęciu do dowodu osobistego musi być widoczna cała twarz oraz górna część barków. Istnieją odstępstwa od tej reguły w sytuacji, gdy posiadamy na przykład bardzo długą szyję lub pociągłą twarz. Głowa jednak w każdej sytuacji powinna być widoczna w całości. Są to podstawowe kwestie, o których należy pamiętać podczas wykonywania zdjęcia, ponieważ resztą zajmie się generator, który w odpowiedni sposób wykadruje nasze zdjęcie.

Na zdjęciach nie można używać nakryć głowy, jednak od tej reguły również istnieją odstępstwa, np. kwestie religijne i wyznaniowe.

zdjęcie dowód osobisty

Wielkość zdjęcia do dowodu

Zdjęcie do dowodu powinno mieć wymiary 3,5 x 4,5cm oraz powinno być wykonane w kolorze. Twarz na zdjęciu powinna być zwrócona na wprost i zajmować około 70-80% całej fotografii. Tak zrobione zdjęcie powinno być bez większego problemu zaakceptowane we wniosku o dowód osobisty. Mimo że można wykonać taką fotografię w domu, najprościej jest udać się do fotografa, który zajmie się tym w stu procentach za nas. Za drobną opłatą otrzymamy profesjonalnie wykonane zdjęcie, spełniające wszystkie wymogi przedstawione we wniosku. Wypełniając wniosek o wydanie dowodu osobistego, przekazujemy jedną fotografię, jednak po wizycie u fotografa dostajemy najczęściej 4 zdjęcia. Mogą się one przydać podczas ubiegania się o paszport lub legitymację uczniowską, więc jest to kolejny powód, dla którego warto powierzyć tę usługę profesjonalistom.

Praktyczna rada, dla osób wykonujących zdjęcie w domu

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie takiego zdjęcia samodzielnie, przy użyciu telefonu komórkowego, to wówczas powinniśmy stanąć twarzą do okna, w niewielkiej odległości od niego oraz rolety. Taki zabieg zapewnia prawidłowe oświetlenie zdjęcia. Jeśli już zastosujemy się do tych wytycznych, to wówczas powinniśmy poprosić drugą osobę o wykonanie nam zdjęcia. Takie zdjęcie możemy wykonać również przy użyciu lampy ustawionej w odpowiedni sposób, jednak zdecydowanie prostszym oraz bardziej efektownym sposobem jest zastosowanie światła dziennego. Wykonanie zdjęcia przy oknie zapewnia optymalne rozświetlenie całej twarzy, prawie tak jak przy użyciu profesjonalnej lampy błyskowej u fotografa.

Udostępnij