9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Praca

Skuteczna praca z domu, czyli jak pracować w domu

Skuteczna praca z domu, czyli jak pracować w domu

Praca zdalna może być wyzwaniem dla osób, które łatwo się rozpraszają i mają problemy z motywacją do pracy. Dlatego wiele osób preferuje pracować w biurze, gdzie mogą w pełni skupić się na powierzonych obowiązkach. Jednak praca z domu może być równie efektywna i niesie ze sobą dużo zalet, tylko trzeba nauczyć się pracować z miejsca, w którym również mieszkamy. Poznaj sposoby, które pomogą ci się skupić i pokażą jak pracować w domu.

W tym artykule znajdziesz:

  • zalety pracy wykonywanej z domu
  • porady jak pracować z domu 
  • wskazówki jak zadbać o efektywną pracę i jak pracować w domu

Zobacz także: Jaka praca dla studenta? – praktyczne porady i pomysły

Zalety pracy wykonywanej z domu

Główną zaletą pracy w domu jest ogromna oszczędność czasu, który przeznacza się na dojazd do biura. Nie trzeba wstawać wcześnie, aby dojechać na czas do pracy, a przy powrocie nie marnujemy czasu stojąc w korkach, które zawsze są w godzinach szczytu. Co więcej oszczędzamy także pieniądze, które wydalibyśmy na komunikację miejską czy paliwo do samochodu.

Porady jak pracować z domu 

  1. Zadbaj o komfortowe i czyste miejsce pracy

Przede wszystkim zorganizuj w domu przestrzeń tylko na pracę. Biurko oraz wygodne krzesło to podstawa jeśli chodzi o komfort pracy. Następnie staraj się przed rozpoczęciem dnia pracy posprzątać to miejsce. Chaos na biurku to także chaos w głowie. Bałagan będzie przeszkadzać podczas wykonywanej pracy.

jak pracować z domu
  1. Pozbądź się rozpraszaczy

Schowaj wszystko co może rozpraszać twoją uwagę. Postaraj się, aby na biurku były tylko rzeczy niezbędne do pracy. Na urządzeniach typu telefon, tablet i laptop włącz tryb skupienia, tak aby prywatne powiadomienia z maila, czy social mediów nie przychodziły podczas działania. Pomocne będą także specjalne aplikacje, które mają za zadanie blokowanie wejść na poszczególne strony w ustawionych godzinach, np. w czasie pracy od 8 do 16. Uniemożliwi to zatracenia uwagi na Facebooku, czy Instagramie. Jeśli masz problem ze skupieniem i motywacją to te pomysły będą dla ciebie idealne.

Wskazówki, jak zadbać o efektywną pracę i jak pracować w domu

Po pierwsze pamiętaj, że praca w domu to wciąż praca! Odrzuć wszelkie pomysły, żeby w tym czasie zrobić pranie, czy ugotować obiad. Takie działania wpłyną negatywnie na efektywność wykonywanych zadań i niepotrzebnie mogą wybijać z rytmu i zaburzać skupienie. Ponadto poproś domowników, aby w tym czasie ci nie przeszkadzali. Jesteś w pracy i twoja uwaga powinna być skupiona tylko i wyłącznie na obowiązkach z nią związanych.

Po drugie pamiętaj o przerwach! Pracując z domu również należą ci się odpowiednie przerwy. Nie przepracowuj się, ponieważ twoja efektywność spada wraz z upływem czasu. Jeśli czujesz zmęczenie idź na kawę, a gdy dopadnie cię głód zjedz pyszny lunch. Warto też co jakiś czas wstać od biurka i się rozruszać. Pomocne będą krótkie ćwiczenia rozciągające, a twoje plecy ci za to podziękują.  

jak skutecznie pracować w domu

Powyższe porady odpowiadają na pytanie jak pracować w domu. Jak widać praca z domu może być równie efektywna co praca z biura. Wystarczy tylko wprowadzić kilka zmian, które pomogą ci, aby nie stracić motywacji i skupienia.

Udostępnij