9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty

Jak zacząć pracować nad sobą?

Jak zacząć pracować nad sobą?

Niezależnie w jakim obszarze chcemy się zmienić, praca nad sobą może być ciężka i długotrwała, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Dzięki czemu będziemy gotowi na pojawiające się przeszkody oraz trudniejsze chwile i lepiej sobie z nimi poradzimy. W artykule znajdziesz porady jak zacząć pracować nad sobą, tak aby skutecznie stać się lepszą wersją siebie.

Agenda:

  • określ cele jakie chcesz osiągnąć w pracy nad sobą
  • obserwuj siebie i otoczenie, aby wiedzieć jak zacząć pracować nad sobą
  • opracuj techniki motywacyjne
  • daj sobie czas i bądź cierpliwy

Zobacz także: Skuteczna praca z domu, czyli jak pracować w domu

Określ cele, jakie chcesz osiągnąć w pracy nad sobą

Zanim zaczniesz się zastanawiać, co zrobić i jak zacząć pracować nad sobą skonstruuj odpowiedni plan. Najlepiej jest go zapisać, tak żeby w każdej chwili móc do niego wrócić i modyfikować w razie potrzeby. Zapisz wszystkie rzeczy, które wymagają pracy oraz określ cele, które chcesz zrealizować. Ważne jest to, aby zapisać je w czasie dokonanym, czyli tak jakby już się je zrobiło – jest to psychologiczny trik, który ma za zadanie ułatwić myślenie o danym celu i zwiększać szansę na jego realizację. Pamiętaj, że wszystko co napiszesz musi być konkretne i dobrze sprecyzowane. Jeśli twoje marzenie jest duże i wymaga nakładu większej pracy, rozpisz je na małe kroki, które będziesz systematycznie realizował.

jak zacząć pracę nad sobą

Obserwuj siebie i otoczenie, aby wiedzieć jak zacząć pracować nad sobą

Poświęć kilka dni na obserwację zarówno siebie i swojego zachowania, jak i otoczenia oraz sytuacji, w których się znajdujesz. Chodzi o to, aby zauważyć momenty słabości, w których rezygnujesz ze swoich celów. Co się na to składa? Jakie czynniki na to wpływają? Zapisz je i przeanalizuj co w takich chwilach możesz zrobić. Być może istnieje szansa na wyeliminowanie sytuacji, które są zagrażające i mogą spowodować porażkę. Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć, jak zacząć pracować nad sobą musisz być uważny i świadomy swoich obecnych działań.

Opracuj techniki motywacyjne

Psychologia motywacji podaje nam wiele technik, które mają za zadanie usprawnić realizację zamierzonych celów. Jedną z nich jest, np. nagradzanie się za każde wykonane zadanie. Dobrą strategią jest również pomyślenie o korzyściach, które przynosi praca nad sobą. Zapisane rzeczy, jakie możemy osiągnąć dodaje nam siły i chęci do działania. Wybierz odpowiednie metody dla siebie, które rzeczywiście pomogą i sprawią, że twoja motywacja wzrośnie.

Daj sobie czas i bądź cierpliwy

Nawet najwięksi mówcy motywacyjni wciąż powtarzają, że wyrobienie w sobie nowego nawyku może zająć minimum 21 dni, a po drodze wielokrotnie możemy popełnić błędy. Dlatego zdaj sobie sprawę z tego, że zmiana nie przychodzi z dnia na dzień i nie poddawaj się, jeśli coś ci nie wyjdzie. 

jak pracować nad sobą

Pamiętaj, że warto pracować nad sobą całe życie i zmieniać się na lepsze. Wzmacnia nas to jako ludzi i sprawia, że mamy kontrolę nad tym jak nasze życie wygląda. Rozwój osobisty to ciężka praca, ale warto poświęcić czas i nauczyć się jak pracować nad sobą, żeby nasze życie stało się łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Udostępnij