9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Lifestyle

Piękno natury – pomysły na zdjęcia w lesie

Piękno natury – pomysły na zdjęcia w lesie

Las to niezwykłe miejsce zamieszkałe przez setki żyjących istot. Wielu fotografów pragnie uchwycić ten przepiękny krajobraz, często nie zdając sobie sprawy jak ciężkie warunki przy tym występują. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, o których warto pamiętać wybierając się na tego typu sesje. Dodatkowo podaliśmy ciekawe pomysły na zdjęcia w lesie.

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki dotyczące robienia zdjęć w lesie
  • intrygujące pomysły na zdjęcia w lesie
  • alternatywa lasu – pomysły na zdjęcia w parku

Zobacz także: Sesja ciążowa – pomysły na zdjęcia w ciąży

Wskazówki dotyczące robienia zdjęć w lesie

  1. Światło

Zadbaj o dobre oświetlenie, last to ciemne miejsce, do którego naturalne światło w pełni nie dochodzi z uwagi na gęste korony drzew. Z tego powodu konieczne będzie ustawienie większej wartości ISO lub otwarcie przysłony obiektywu. W przypadku fotografowania wody, np leśnego strumyka można także wykorzystać długi czas naświetlania.

  1. Zabierz statyw

Użycie statywu ułatwi ustawienie kompozycji zdjęć, niwelując tym samym drgania, jakie powstałyby przy użyciu samych rąk. Pozwoli on także na odpoczynek i swobodne poruszanie się po lesie w celu poszukiwania idealnego miejsca do sfotografowania. Ważne jest to, aby starać się ułożyć statyw na w miarę płaskim podłożu, aby zapewnić jego stabilność.

  1. Szanuj zieleń 

Pamiętaj, że jesteś w domu wielu zwierząt i roślin. Dbaj o niego, tak jakbyś był u siebie. Nie śmieć i staraj się nie niszczyć przyrody. Zachowaj ciszę. Postaraj się nie hałasować, żeby nie spłoszyć dzikich zwierząt, inaczej nie uda Ci się uchwycić ich na zdjęciach.

Intrygujące pomysły na zdjęcia w lesie

  1. Zdjęcia makro

Tego typu fotografie pozwolą uchwycić bogata roślinność oraz małe stworzenia żyjące w lesie. Zbliż się do obiektu i wykorzystaj funkcję makro, aby zrobić zdjęcie, np. kropli deszczu lub gąsienicę na liściach, czy rosnące grzyby na podłożu pełnym mchu.

  1. Dzikie zwierzęta 

W lesie możemy spotkać wiele dzikich zwierząt, takie jak ptaki, wiewiórki, lisy, a nawet sarny. Aby podeszły blisko ciebie, nie mogą poczuć się zagrożone, dlatego nie hałasuj i nie wykonuj gwałtownych ruchów, a na pewno uda Ci się je spotkać. Zdjęcia tych stworzeń w ich naturalnym środowisku wyjdą na pewno cudownie. 

  1. Korony drzew

Fotografując drzewa, postaraj się znaleźć nietypowe kadry, a także ustawiać aparat pod różnymi kątami i z różnych perspektyw. Jednym z pomysłów może być znalezienie drogi lub ścieżki między drzewami. Dzięki temu tworzy się naturalna linia prowadząca, na której skupia się wzrok osoby patrzącej na zdjęcie. Kolejnym pomysłem jest położenie się na trawie i zrobienie zdjęcia gęstych koron drzew na tle jasnego nieba.

  1. Cztery pory roku 

Las zachwyca w każdą porę roku, a co najważniejsze za każdym razem wygląda inaczej. Wiosną dominuje intensywny zielony kolor i zaczyna rozkwitać roślinność. Latem jest ostre słońce, a na krzakach dojrzewają owoce. Jesienią jest kolorowo i liście spadną z drzew. Ponadto często spotykana jest mgła.  Zimą natomiast wszystko jest pokryte śniegiem. Dlatego warto to wykorzystać i uchwycić zmiany jakie zachodzą w lesie w każdym sezonie. 

pomysły na zdjęcia w parku

Alternatywa lasu – pomysły na zdjęcia w parku

Jeśli jesteś amatorem i dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, las może okazać się zbyt trudnym wyzwaniem na początek. Dlatego wspaniałą alternatywą będzie rozpoczęcie od ujęć w parku. Powyższe porady można także zastosować jako pomysły na zdjęcia w parku ciesząc się pięknym krajobrazem ukazującym przyrodę.

FAQ

Jakie są najlepsze pomysły na zdjęcia w lesie, aby uwiecznić piękno natury?

Do najlepszych pomysłów na zdjęcia w lesie należą: Zdjęcia makro, które uchwycą detale roślin, np. krople rosy na liściach lub pajęczyny. Portrety w naturalnym świetle, korzystając z filtrującego promieni słonecznych liści lasu.Zdjęcia krajobrazowe, które pokazują głębię i zróżnicowanie lasu, takie jak aleje drzew czy zatopione w liściach ścieżki.

Czy potrzebuję specjalistycznego sprzętu do robienia zdjęć w lesie?

Nie, niekoniecznie. Można zrobić piękne zdjęcia w lesie nawet z prostym aparatem lub smartfonem. Jednak kilka przydatnych akcesoriów może pomóc, takich jak statyw (do stabilizacji zdjęć w słabszym oświetleniu), obiektywy makro (do uchwycenia detali) i filtr polaryzacyjny (do kontrolowania odbić na liściach).

Czy muszę być doświadczonym fotografem, żeby robić zdjęcia w lesie?

Absolutnie nie! Fotografowanie w lesie może być ciekawym doświadczeniem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych fotografów. W lesie można eksperymentować z różnymi ujęciami, światłami i kompozycjami. Wystarczy poświęcić czas na obserwację i poszukiwanie interesujących motywów. Ważne jest również cieszenie się naturą i uchwycenie chwili w pięknie otaczającego środowiska.

Udostępnij