9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty

5 sposobów na odnalezienie sensu życia

5 sposobów na odnalezienie sensu życia

Pytanie o sens życia stanowi podstawię wielu doktryn religijnych i filozoficznych. Odnalezienie życiowego sensu i poznanie kluczowych dla siebie wartości ułatwia przetrwanie w chwilach kryzysu, ale także umożliwia duchowy rozwój. Człowiek, który jest szczęśliwy, czy w euforii, nie pyta o sens swojej egzystencji. Często zmusza do tego dopiero życiowy zakręt. Dzięki temu łatwiej zrozumieć porażki i podnieść się po nich. Poznaj pięć sposobów na to, jak znaleźć sens własnego życia.

Zobacz także: Jak znaleźć pasję?

1. Co jest twoją mocną stroną?

Czy jest coś, co naprawdę lubisz robić i robisz to dobrze? Może jesteś świetnym organizatorem, potrafisz zaplanować każde duże wydarzeni, przewidzieć trudne okoliczności? A może szybko się uczysz i masz wysokie zdolności adaptacyjne?

Odpowiedz sobie na pytanie, co jest twoją mocną stroną i kiedy czujesz się pewnie. Jeśli dowiesz się, w czym jesteś dobry, będziesz mógł robić to częściej. Możesz też wykonać test Gallupa, dzięki któremu poznasz swoje talenty i dowiesz się, jak je rozwijać.

2. Określ swoje wartości

Mniej lub bardziej świadomie ludzie kierują się w życiu określonymi wartościami. Dla jednych będą to takie pojęcia jak: rodzina, przyjaciele, praca. Inni najbardziej cenią wartości duchowe, takie jak prawda, czy miłość.

Aby życie miało sens a nie było jedynie wegetacją od pobudki do zaśnięcia, musisz uświadomić sobie, co jest dla ciebie ważne i starać się brać to pod uwagę, dokonując codziennych wyborów.

3. Pasje, hobby, zainteresowania

Niektórzy ludzie twierdzą, że nie mają zainteresowań ani pasji. Najczęściej wynika to z błędnego przekonania, że hobby powinno być ambitnym zadaniem, które wzbudzi podziw i zainteresowanie innych ludzi. Tymczasem to zupełnie błędne. To ma być twoje hobby, twoja przyjemność – nikt nie musi tego podzielać ani cię za to podziwiać.

Oczywiście sam też często stajesz po drugiej stronie – doceniasz ludzi, którzy interesują się malarstwem, robią piękne zdjęcia albo uprawiają wyczynowo sport.

Twoją pasją może być obserwowanie bieżących wydarzeń politycznych, uprawianie warzyw we własnym ogrodzie albo gotowanie. Hobby jest tym, co lubisz robić w wolnym czasie z własnej inicjatywy. Nie musi cię rozwijać w sensie edukacji. Ma być dla ciebie przyjemne i być formą relaksu.

4. Marzenia i cele

Marzenia i plany na przyszłość także mogą nadać życiu sens. I podobnie jak hobby, nie muszą być ambitne i uszczęśliwiać całego świata. Zapytaj samego siebie, co chciałbyś osiągnąć, gdybyś dowiedział się, że został ci rok życia. Podróż? Wizyta u dalekich krewnych? A może studia?

Jeśli poznasz odpowiedź na to pytanie, po prostu zacznij to robić. Nie szukaj wymówek ani przeszkód, choć to najłatwiejsze.

5. Edukacja duchowa

Zainwestuj w książkę, która pomoże ci zajrzeć w głąb siebie. Jest wielu ludzi, którym udało się zgłębić tajemnicę sensu życia i pomagają odkryć ją innym. Możesz też słuchać motywujących wykładów lub podcastów.

Dzięki temu, że poznasz, co jest sensem twojego życia, możesz uczynić je bardziej wartościowym. Przeżywając po swojemu, ale jednocześnie świadomie, każdy dzień, będziesz szczęśliwszym człowiekiem. Nauczysz się reagować na porażki i szybko wracać na właściwe tory po niepowodzeniach.

Udostępnij