Ślub stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Jest to uroczystość, do której podchodzi się bardzo poważnie, ze względu na jej rangę. Na ślubie zazwyczaj znajduje się cała rodzina panny młodej oraz pana młodego, dlatego też należy zadbać o odpowiednią muzykę, nastrój, dekoracje, jedzenie oraz szereg innych rzeczy, wpływających na ogólny odbiór tego wydarzenia. Ze względu na to, iż jest to wydarzenie niezwykle ważne, większość par biorących ślub decyduje się na zatrudnienie kamerzysty oraz fotografa, aby po latach móc obejrzeć film ze ślubu lub obejrzeć zdjęcia z tej uroczystości.
Zobacz także: Romantyczne chwile – pomysły na zdjęcia ślubne w plenerze
Album tradycyjny
Tradycyjny album ślubny stanowi absolutnie klasyczne rozwiązanie, które stosowano praktycznie za każdym razem, przed wynalezieniem fotoksiążki. W takim albumie umieszcza się odbitki, czyli zdjęcia wydrukowane na papierze fotograficznym.
Istnieje kilka parametrów albumu, o których wypada powiedzieć. Pierwszym z nich jest rozmiar albumu oraz ilość stron. Większość albumów posiada 100 stron oraz posiada wymiary 30×30 cm. Dla takich albumów format zdjęć wynosi 15x23cm. Przy tej wielkości zdjęć, w takim albumie na jednej stronie mieści się jedna odbitka. Stanowi to najbardziej estetyczne rozwiązanie, dlatego też warto zachować taki format zdjęć przy tworzeniu albumu. Istnieje również możliwość, aby pokusić się o kolaże zdjęć na jednej stronie albumu. Oba rozwiązania są ciekawe, wszystko zależy od poczucia estetyki osoby, do której taki album będzie należał. Zazwyczaj w albumach, których jakość jest solidna, każda karta jest rozdzielona arkuszem wzorzystego pergaminu. Takie rozwiązanie przeciwdziała sklejaniu się zdjęć, zwłaszcza jeśli są wydrukowane na błyszczącym, śliskim papierze.
Formy wykończenia albumu są różne i zależą wyłącznie od oferty producenta, z którego usług będzie korzystał fotograf ślubny. Materiałów, z których może zostać wykonana okładka albumu jest kilka. Najczęściej spotyka się okładki wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej, ale bardzo często okładka albumu potrafi być welurowa lub tekstylna.
Fotoksiążka ślubna jako alternatywa dla tradycyjnego albumu
Ciekawą alternatywę dla klasycznego albumu stanowi fotoksiążka. Każda strona fotoksiążki wykonana jest z papieru fotograficznego, na którym nadrukowuje się zdjęcia. Jest to najbardziej zasadnicza różnica między fotoksiążką, a standardowym albumem, do którego wkleja się zdjęcia. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na znacznie większą swobodę, jeśli chodzi o projektowanie układu zdjęć. Kolaże składające się z kilku zdjęć, w przypadku fotoksiążki są znacznie łatwiejsze do wykonania i prezentują się o wiele lepiej niż w albumie tradycyjnym.
W fotoksiążce o wiele lepiej prezentują się również reportaże ślubne, ze względu na to, że na jednej rozkładówce można umieścić duże zdjęcia wzbogacone o małe fotografie. Fotoksiążka w rękach sprawnego fotografa może stanowić najlepszą formę do opowiadania historii za pomocą zdjęć. Warte odnotowanie jest również to, że fotoksiążka pozwala na wydruk zdjęć w większym formacie, niż odbitki wklejane w albumie. W fotoksiążce istnieje możliwość rozciągnięcia zdjęcia nawet na całą stronę. Wiele fotoksiążek umożliwia uzyskanie zdjęcia w szerokości 80 cm, czyli o wiele więcej niż w klasycznym albumie.
Album czy fotoksiążka – co wybrać?
Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oba rozwiązania są bardzo ciekawe i w rękach sprawnego fotografa potrafią stanowić narzędzie do stworzenia niezapomnianej pamiątki ślubnej.