9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Biznes

Czym jest odprawa retrospektywna?

Czym jest odprawa retrospektywna?

Wielu polskich przedsiębiorców zajmuje się importem różnego rodzaju towarów do Polski. Jest to dobry pomysł na biznes, jednak czasami mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Jedną z nich jest towar, który dotarł do kraju bez żadnych dokumentów. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi podjąć odpowiednie kroki i sprawdzić, co się stało i dlaczego dostawca zrobił coś takiego.

Odprawa retrospektywna

Jeśli w jakiejś sytuacji towar dotarł do Polski bez dokumentów celnych, to można skorzystać z odprawy retrospektywnej. Bardzo często takie sytuacje zdarzają się, gdy towar jest przemycany lub dostawca zapisał i odprawił go na zbiorczej fakturze. W takich sytuacjach nie ma możliwości wpisania zakupów w firmowe koszty, gdyż właściciel firmy nie posiada niezbędnych dokumentów z odprawy celnej. Na szczęście jest rozwiązanie i jest to odprawa retrospektywna.

Należy przygotować odpowiednie dokumenty do Urzędu Celnego i wysłać je wraz z wnioskiem. Nie każdy pewnie będzie wiedzieć, co i jak należy wypełnić, ale są specjalne firmy, które zajmują się tego typu sytuacjami. Należy liczyć się również z większymi kosztami, gdyż odprawa retrospektywna jest znacznie droższa niż zwykła odprawa celna. Dobrze jest także mieć na względzie, że cała procedura może zająć więcej czasu. Czasami Urząd Celny w ostatecznym rozrachunku może nawet nie dopuścić towaru do obrotu. Jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Czym skutkuje brak odprawy celnej?

Każdy towar przywożony do kraju musi zostać poddany odprawie celnej. Niekiedy jednak zdarza się tak, że dostawca nie dopełnił obowiązku zgłoszenia towaru i należy tę sytuację w trybie pilnym wyjaśnić. Przede wszystkim należy złożyć odpowiednie zgłoszenie celne lub złożyć wniosek dopuszczający towar do obrotu w ramach decyzji organu celnego. Dodatkowo warto także złożyć do organu skarbowego czynny żal, dzięki któremu sprawca nie podlega karze za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Zdarza się tak, że towar dotarł bez jakichkolwiek procedur. Taka sytuacja może w konsekwencji doprowadzić nawet do kary pozbawienia wolności do lat 3 oraz kary grzywny.

Na pewno każdy przedsiębiorca importujący towary do Polski powinien dokładnie zapoznać się całym procesem odprawy celnej. Jest to złożona procedura, która czasami wymaga wsparcia fachowca. Na pewno warto zadbać o profesjonalnego partnera, który będzie znał się na przepisach celnych. Można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się tego typu sprawami. Ryzykowanie w tej kwestii nie jest opłacalne.

Import towarów zza granicy – o czym należy pamiętać?

Wiele osób, które zastanawiają się nad importowaniem towarów do Polski, powinny na pewno zapoznać się z przepisami celnymi. Każdy towar wwieziony na teren kraju i Unii Europejskiej musi zostać dopuszczony do obrotu. Niezbędne są wszelkie dokumenty potwierdzające miejsce, z którego towar został przywieziony, jego jakość i certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Podczas odprawy celnej nie może zabraknąć żadnego dokumentu. W przeciwnym wypadku może dojść do zatrzymania towaru i nałożenia grzywny.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.discolm.pl/

Udostępnij