9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty

Jakie obrazy do łazienki wybrać?

Jakie obrazy do łazienki wybrać?

Powiedzmy sobie szczerze, dekorowanie łazienki stanowi nie lada wyzwanie dla większości osób, które decydują się na samodzielne zaprojektowanie wnętrza, bez udziału projektanta. Mnogość różnego rodzaju artykułów do łazienki, a także ilość wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy nawet największych pasjonatów projektowania wnętrz. Warto więc zaczerpnąć informacji w internecie, aby dowiedzieć się jakie są aktualnie panujące trendy oraz w co na pewno powinniśmy zainwestować przy tworzeniu wnętrza naszej łazienki.

Zobacz także: Ściana pełna wspomnień – pomysły na zdjęcia na ścianie

Obrazy do łazienki jako element wykończenia

Urządzając wnętrze, każdy zastanawia się nad tym w jaki sposób wprowadzić niepowtarzalną oraz przytulną atmosferę. Po etapie polegającym na wykończeniu ścian i podłóg, przychodzi pora na dodatki, które stanowią nieodłączny element wystroju wnętrza. Nadają one bowiem klimat danemu miejscu, w związku z czym warto dokładnie się skupić na ich wyborze.
Ostatnimi czasy bardzo modny jest minimalizm. W związku z tym, dla wnętrz utrzymanych w takiej stylistyce, bardzo ciekawym dodatkiem może być obraz. Warto jednak pamiętać o pewnych aspektach przed zakupem obrazu do łazienki.

obraz do łazienki

Wilgotność – najważniejszy aspekt

Wilgotność jest jednym z najważniejszych parametrów, które definiują żywotność obrazów w Twoim domu. Standardowa wilgotność dla malowanych obrazów wynosi od 40 do 70%, w oparciu o standardy muzealne.

Na szczęście, w większości nowoczesnych i dobrze wykonanych łazienek, wilgotność jest na tyle niska, że nie powinna w żaden sposób uszkodzić obrazów. Zazwyczaj w nowych domach, łazienki są dość przestronne, co z technicznego punktu widzenia zwiększa objętość powietrza w pomieszczeniu oraz obniża poziom wilgotności. Dlatego jeśli posiadamy nowoczesną łazienkę, powinniśmy zastanowić się nad zakupem obrazu, ponieważ jest to jeden z najbardziej eleganckich elementów dekoracyjnych. Jeśli łazienka jest niewielka, a ponadto musimy umieścić w niej dużo mebli oraz sprzętu, to zakup obrazu może być nietrafionym pomysłem. Głównym argumentem, który za tym przemawia jest brak miejsca na powieszenie obrazu. Kolejnym zaś jest zwiększona wilgotność, która może doprowadzić do uszkodzenia obrazu. Istnieje jednak możliwość powieszenia obrazu nawet w małej łazience. Wszystko zależy od umiejętnego rozplanowania elementów wystroju.

Podczas kąpieli lub brania prysznica, wilgotność w łazience zwiększa się. Nie jest to jednak zbyt duży wzrost. Przez większość czasu, gdy nie korzystamy z łazienki, wilgotność jest taka sama jak w pozostałych pomieszczeniach w domu. Takie wahania wilgotności, przy dobrej wentylacji nie powinny mieć żadnego wpływu na żywotność obrazu wykonanego na płótnie malarskim.

W przypadku rysunków, akwareli oraz innych prac, które zostały wykonane na papierze, wilgotność posiada destrukcyjny wpływ na żywotność takich dzieł. Nie pomoże nawet obecność szkła ochronnego, ponieważ nawet najmniejsza kropla wody potrafi zniszczyć obraz wykonany na papierze. Dlatego też jeśli zastanawiamy się nad zakupem obrazu do łazienki, jedynym sensownym rozwiązaniem jest obraz wykonany na płótnie malarskim.

obraz do łazienki

W jakim miejscu powiesić obraz?

Warto po raz kolejny podkreślić, iż obrazy są rozwiązaniem, które najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych, przestronnych łazienek. Wówczas mamy wystarczająco dużo miejsca do tego, aby zadbać o estetykę i bezpieczeństwo naszego obrazu. Kluczową zasadą, o której należy pamiętać w przypadku umieszczania obrazów w łazience jest to, aby umieszczać je z dala od źródeł wilgoci. Niewskazane jest zatem umieszczanie obrazów nad umywalką, wanną lub prysznicem.

Na niektórych zdjęciach w magazynach dotyczących wystroju wnętrz obrazu umieszczone są bezpośrednio nad wanną. Takie rozwiązanie sprawdza się tylko w przypadku wanny wolnostojącej, bez prysznica. Jeśli posiadamy taką wannę i zamierzamy powiesić nad nią obraz, efekt bez wątpienia będzie niesamowity.

Jak widać wystrój łazienki ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o klimat i atmosferę tego miejsca. Warto więc skupić się chwile na tym, aby wybrać odpowiednie dekoracje do łazienki oraz umieścić je we właściwych miejscach.

Udostępnij