9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

Biznes

Praca w Płocku – co warto wiedzieć o specyfice lokalnego rynku pracy?

Praca w Płocku – co warto wiedzieć o specyfice lokalnego rynku pracy?

Położony w województwie mazowieckim Płock jest miastem, które często opisuje się jako wyjątkowe. To duża miejscowość licząca sobie ponad 118 tysięcy mieszkańców znana z tego, że nawet w czasach dużego kryzysu nie notowała wysokiego wskaźnika bezrobocia. Jak zatem wygląda lokalny rynek pracy i jego specyfika?

Praca w Płocku – specyfika lokalnego rynku pracy

Analizując dane opublikowane przez GUS można zauważyć, że w grudniu 2021 roku stopa bezrobocia w Płocku wynosiła 6,0%, co oznacza, że była o 1,4% wyższa niż procentowa stopa bezrobocia w skali kraju. Eksperci analizujący te dane zwracają uwagę na przynajmniej kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest charakterystyczna dla lokalnego rynku pracy płynność. W urzędzie pracy systematycznie rejestrują się nowe osoby poszukujące zatrudnienia, można jednak zaobserwować także duży odpływ bezrobotnych. Co ciekawe, nie wszystkie osoby szukające zatrudnienia koncentrują się na znalezieniu go jedynie w Płocku. Duża grupa bezrobotnych analizuje zarówno lokalne ogłoszenia, jak i propozycje pracy pojawiające się w oddalonej o około 100 kilometrów Warszawie. Jest to praktyka doskonale widoczna zwłaszcza w przypadku młodszych bezrobotnych gotowych porzucić życie w mieście, a nawet… dojeżdżać do pracy do stolicy.

Kto zatrudnia w Płocku

Największym pracodawcą na terenie Płocka jest rafineria kojarzona przez chyba każdego mieszkańca naszego kraju. Koncern naftowy jest kojarzony przede wszystkim z zakładem pracy zatrudniającym osoby mogące wykonywać proste prace fizyczne. Tak naprawdę jednak lista jego potrzeb jest znacznie dłuższa. Pracę mogą tu znaleźć zarówno osoby posiadające wykształcenie techniczne, jak i ekonomiści. Nieustannie poszukiwani są specjaliści, o zatrudnieniu w koncernie paliwowym mogą jednak liczyć również te osoby, które odwiedzają biuro karier Płock w poszukiwaniu stażu. Nie oznacza to, oczywiście, że w praca w przemyśle paliwowo-energetycznym jest jedynym, co ma nam do zaoferowania Płock. W mieście nie brakuje także mniejszych zakładów chemicznych oraz wielu firm związanych z branżą odzieżową. Kwitną różnorodne usługi, rozwija się branża edukacyjna, istnieje też coraz większe zapotrzebowanie na pracowników związanych z branżą rozrywkową.

Jak szukać pracy w Płocku?

Jak już wspomniano, młodzi ludzie zastanawiający się nad podjęciem stażu w jednej z lokalnych firm, powinni udać się do biura karier w swojej szkole lub uczelni. Firmy chętnie współpracują z placówkami edukacyjnymi, a doświadczenie kolejnych z nich podpowiada, że miejsce stażu często przeradza się w miejsce stałego zatrudnienia. Oczywiście, biuro karier nie jest jedyną opcją zasługującą na rozważenie. Najbardziej naturalnym wsparciem niezmiennie pozostaje urząd pracy wspierający wszystkie te osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne. Doradcy zatrudnieni w takim urzędzie chętnie podpowiadają, jaką ścieżkę rozwoju wybrać. Już od dawna polecają też profesjonalne działania aktywizujące, korzystając ze wsparcia urzędu można więc pomyśleć choćby o przebranżowieniu.

Jeśli myślimy o pracy w Płocku, z różnych przyczyn wykluczamy jednak zarejestrowanie się w urzędzie pracy, powinniśmy rozważyć portale z ogłoszeniami. Firmy, które szukają pracowników, robią to za pośrednictwem Internetu, na portalach można więc znaleźć aktualizowane na bieżąco informacje na temat poszukiwanych pracowników. Największą popularnością cieszą się portale ogólnokrajowe, zwłaszcza że każdy z nich pozwala na filtrowanie ogłoszeń i dopasowywanie ich do potrzeb szukającego już na etapie wstępnej analizy. Nie wolno też zapominać o stronach internetowych płockich firm. Ich podejście do ogłoszeń o pracę nie zawsze jest takie same. Dominują jednak podmioty, które chętnie informują o tym, kogo szukają i jakie wymogi musi spełniać ich przyszły pracownik. Bardzo często oferty pracy trafiają na lokalne i ogólnokrajowe lokale dopiero po kilku dniach od momentu, w którym zagościły na stronie internetowej pracodawcy. Warto analizować więc także to źródło informacji zwłaszcza, jeśli jakaś firma wydaje nam się szczególnie wartościowym pracodawcą. Zobacz więcej na https://www.pw.plock.pl/index.php/Studenci/Biuro-Karier-PW-Filii-w-Plocku/Dodatkowe-materialy/Przydatne-linki

Udostępnij