9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

BiznesFinanse

Profesjonalna księgowość – dlaczego to dobre rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców?

Profesjonalna księgowość – dlaczego to dobre rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców?

Osoby, które zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą zazwyczaj starają się jak najwięcej zaoszczędzić. Niektórzy wpadają nawet na pomysł, żeby oszczędzać na księgowości. Naszym zdaniem nie jest to dobry pomysł. Z poniższego tekstu dowiesz się dlaczego.

Zobacz także: Jak przygotować profesjonalny biznesplan?

Księgowość to skomplikowana sprawa

Gdyby prowadzenie księgowości firmy było proste, kandydaci na księgowych nie musieliby kształcić się latami. Nawet jeżeli przedsiębiorca jest wyjątkowo zdolny, będzie mu trudno pogodzić zadania księgowego z prowadzeniem firmy.

Należy zdawać sobie sprawę, że za błędy w prowadzeniu księgowości się płaci. W Polsce koszty pomyłek są bardzo wysokie (przedsiębiorcy w naszym kraju nie mogą liczyć na wyrozumiałość urzędów skarbowych). Kiedy korzystamy z usług profesjonalnego księgowego niczym nie ryzykujemy, gdyż biura rachunkowe ponoszą odpowiedzialność finansową.

Dobry księgowy to kopalnia wiedzy

Samodzielne prowadzenie księgowości gdy nie jesteśmy zawodowymi księgowymi to nienajlepszy pomysł, gdyż prawo w naszym kraju ciągle się zmienia. Korzystanie z profesjonalnego biura rachunkowego daje nam dostęp do ekspertów z dziedziny księgowości. Możemy oczekiwać od nich nie tylko prawidłowego wypełnienia naszych dokumentów, ale również porad jak lepiej zarządzać finansami naszej firmy.

E-finanse dla początkujących przedsiębiorców

Duże firmy i średnie, ale dobrze prosperujące przedsiębiorstwa często decydują się na zatrudnienie własnego księgowego. Z oczywistych przyczyn nie jest to rozwiązanie dostępne dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie dysponują dużym kapitałem.

Właściciele mniejszych firm mogą zdecydować się na skorzystanie z tradycyjnego biura rachunkowego lub z usług księgowego online. Korzystanie z księgowości internetowej jest atrakcyjne cenowo. Płacimy mniej, a jednocześnie cały czas możemy liczyć na wysoki poziom usług. Warto podkreślić, że oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas. W przypadku księgowości online kontakt z biurem rachunkowym odbywa się przez Internet. Nie musimy więc poświęcać czasu na dojazd do naszego księgowego (jest to ważne zwłaszcza, że księgowi pracują zazwyczaj w tych samych godzinach co właściciele firm).

Jak wybrać dobrego księgowego?

Sukces naszej firmy zależy od wielu czynników. Między innymi od tego czy uda się nam znaleźć dobrego księgowego. Zanim podejmiemy współpracę z konkretnym biurem rachunkowym, koniecznie sprawdźmy czy jest ono ubezpieczone. Upewnijmy się również jaką polisę posiada. Bardzo ważne jest, żeby sprawdzić jakie wykształcenie i doświadczenie zawodowe posiada księgowy, z którym podejmujemy współpracę.

Upewnijmy się również jak będzie wyglądał nasz kontakt z księgowym, gdy zdecydujemy się na korzystanie z usług biura rachunkowego przez Internet. Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli stały dostęp do takiej osoby. Przed podpisaniem umowy dowiedzmy się także, czy usługi księgowości obejmują również wsparcie naszej firmy podczas kontroli z Urzędu Skarbowego (jest to jak najbardziej wskazane).

Udostępnij