9print.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy oraz o rozwoju osobistym

BiznesFinanse

Pierwszy biznes – wsparcie na starcie

Pierwszy biznes – wsparcie na starcie

Założenie własnej firmy wiąże się z wieloma formalnościami oraz wymaga posiadania wkładu finansowego. W zależności od branży i rodzaju działalności jaką chcielibyśmy otworzyć, koszty mogą być różne. Kiedy marzymy o własnej firmie, ale nie posiadamy odpowiedniej ilości pieniędzy na jej założenie, możemy ubiegać się o różne formy wsparcia. W tym artykule dowiesz się, jak otrzymać wsparcie na starcie zakładając swój pierwszy biznes.

Zobacz także: Biznesplan – jak napisać?

Pierwszy biznes, jak otrzymać wsparcie na starcie?

Istnieje wiele różnych form wsparcia finansowego na własną działalność. Większość z nich jest zwrotną pożyczką, ale na korzystnych warunkach. Są też takie formy wsparcia, których nie musimy zwracać, pod pewnymi warunkami.

Pierwszy biznes – wsparcie na starcie, formy dofinansowania jakie można otrzymać:

  • dotacja z Urzędu Pracy dla osób bezrobotnych,
  • dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej,
  • kredyty bankowe na otwarcie firmy,
  • programy socjalne np. “Wsparcie na starcie”.

Należy pamiętać, że decydując się na którąś z powyższych opcji, musimy spełniać różne wymogi. Dlatego warto wcześniej zaznajomić się z informacjami na temat każdej z nich. 

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie?

W przypadku wsparcia w formie dotacji z Urzędu Pracy, przede wszystkim musimy być zarejestrowani jako osoba bezrobotna oraz w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadzić innej działalności gospodarczej. Warto w tym przypadku śledzić na bieżąco informacje w danym Urzędzie Pracy, ponieważ o przyznaniu dotacji bardzo często decyduje kolejność zgłoszeń, a ich ilość jest określona. Dużym plusem jest to, że taka forma wsparcia jest bezzwrotna, pod warunkiem, że nasza działalność będzie prosperować min. rok. Aby sprawdzić listę wymagań, najlepiej wejść na stronę swojego urzędu, gdyż mogą one się różnić w zależności od miejscowości. 

pierwszy biznes - wsparcie na starcie

Zobacz także: Jak zacząć pracować nad sobą?

Programy socjalne na pierwszy biznes, takie jak “Wsparcie na starcie” polegają na udzieleniu nisko oprocentowanej pożyczki na otwarcie działalności. Pożyczka ta jest udzielana za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Skorzystanie z tej formy wsparcia, pozwala na otworzenie firmy, pod warunkiem, że będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza. 

Ponadto, aby otrzymać tę formę wsparcia należy spełnić jeszcze kilka dodatkowych warunków, takich jak:

  • posiadanie statusu studenta – ostatni rok,
  • status absolwenta studiów wyższych do 4 lat od ukończenia tych studiów,
  • odbywanie stażu z Urzędu Pracy,
  • opiekun osoby niepełnosprawnej, który poszukuje pracy,
  • znalezienie poręczyciela pożyczki.

Udostępnij